Voltaj Regülatörü Nedir? Ne İşe Yarar? – Elsan Regülatör

Voltaj Regülatörü Nedir? Ne İşe Yarar?

voltaj-regulatoru-nedir-ne-ise-yarar

Voltaj regülatörünü en kısa şekilde; şebeke geriliminde meydana gelen yükselme ya da düşme gibi olası düzensizlikleri önleyen cihazlar olarak özetleyebiliriz.

Verimli bir sosyal yaşam ve iş yaşamı için enerjinin sürdürülebilir kullanımı artırmak ve verimli enerji kullanımını daha etkin kılmak adına, günümüzde birçok elektronik cihazdan yardım alınmaktadır. Bu cihazların arasında en fazla önem arz edenlerden birisi ise regülatördür. Regülatör, adı üzerinde regülasyondan türemiş, dalgalı elektrik voltajının yoğun olduğu alanlarda elektrik voltajını dengelemek amacıyla kullanılır.

voltaj-regulatorleri

Voltaj Regülatörü Nedir?

Voltaj regülatörleri, enerjinin değişik sebeplerden ötürü yükselmesi ya da düşmesi amacıyla kullanılan elektronik cihazlardır. Bu elektronik cihazlar voltaj değişikliğinin ani olarak ve yoğun bir şekilde yaşandığı bölgelerde voltajı dengelemek amacı ile kullanılırlar.

Voltaj regülatörün çalışma prensibini kısaca ve anlaşılır bir biçimde özetleyecek olursak; şebeke gerilimindeki ani yükselme ve düşme gibi dengesizlikler verim kaybına neden olabilir, bu istenmeyen olumsuz değişimlerin yaratacağı dengesizlikleri bir nevi dengelemek amacıyla elektrik regülatörler kullanılır. Regülatörlerin çalışma prensibi, özellikle servo regülatörlerde manuel olarak kademe ayarlarıyla girişteki voltajın az olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından gereği kadar daha fazla sarımlı hale gelmesi, giriş voltajının yüksek olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından daha az sarımlı hale gelmesi ile voltajı ayarlar.

Volatj Regülatörü Ne İşe Yarar?

trifaze-voltaj-regulatoru

Yazının başında da belirtildiği gibi hem sosyal hayatın hem de iş hayatının verimli ve sorunsuz bir şekilde akması için enerjinin sürdürülebilir halde kullanılması gerekmektedir. Sürdürülebilir enerji kullanımı için herhangi bir aksaklık yaşandığında enerji kesintisi meydana gelmemelidir. Voltaj regülatörleri tam da bu misyonu üstlenen cihazlardır ve enerji akışının tüm yaşanabilecek olumsuzluklara rağmen kesintisiz bir şekilde devam etmesi konusunda oldukça önemli bir role sahiptir.

Voltaj regülatörleri yaşamın birçok alanında sıklıkla kullanılan bir elektronik cihazdır. Özellikle iletişim araçlarında yoğun olarak kullanılan elektrik regülatörler; telekomünikasyon cihazları, fotokopi makineleri, fax makineleri, bilgisayar sistemleri, radyo ve televizyon vericileri, tıp ve laboratuvar cihazları, CNC tezgahları gibi hayatın içerisinde yer alan çok fazla alanda kullanılır.

Hayatın bu denli içinde yer alan enerjinin doğru bir şekilde dizginlenmesi elzem bir durumdur. Aksi bir durumda yani voltaj regülatörlerin kullanılmadığı alanlarda birçok makinenin zarar görme ihtimali oldukça fazladır. Tasarım ve tekstil makineleri, asansörler, dişçilik ekipmanları, ev ve iş yeri aydınlatma sistemleri, imalathaneler, ofisler, atölyeler, denizcilik ekipmanları, kartlı geçiş sistemli gibi voltajın gidip gelmesinden etkilenecek daha birçok alanda regülatör kullanımı neredeyse zorunlu haldedir.

Voltaj regülatörler ayrıca; özellikle trafoya olan uzaklıkları oldukça fazla olan kırsal kesimlerde ve de organize halde olan sanayi bölgelerindeki fabrikalar ile aynı trafoyu paylaşan yapılar için kullanılması gerekli olan bir sistemdir. Bu tarz yerlerdeki trafoya yakın bölgelerde kademe ayarından dolayı yüksek voltaj alınır, uzak bölgelerde ise normalden daha düşük voltaj alınır. Voltaj regülatörler de bu tip değişkenlik olan bölgelerde bireysel voltajın normal düzeylerde alınmasını ve elektronik sistemlerin ihtiyaç duydukları voltajı almalarını enerjini kademe ayarını lokal olarak ayarlayarak sağlamaktadır.

Voltaj Regülatör Çeşitleri Nelerdir?

voltaj-regulatoru-cesitleri

Bu denli farklı alanlarda kullanılan voltaj regülatörlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde istenilen her sektöre uygun voltaj regülatörü çeşidinden faydalanılabilir.

Voltaj regülatörü yada voltaj yükseltici olarak bilinen bu regülatör sistemleri servo regülatör, statik regülatör ve monofaze regülatör olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Daha önce de görüldüğü üzere hayatın neredeyse her alanında ihtiyaç haline gelen voltaj regülatörleri her fiyattan bulunabiliyor.

Yazının birçok yerinde de belirtildiği gibi voltaj regülatörler çok sık kullanılan cihazlar olduğu için voltaj regülatör fiyatları da değişkenlik gösterebiliyor. Bu konuda doğru seçim yapmak için kullanacağınız alana uygun tipte voltaj regülatör çeşidi tercih etmelisiniz. Ev tipi ya da sanayi tipi regülatörler gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Voltaj Regülatörü Devresi

Voltaj Regülatörü Devresi

Voltaj regülatörü devreleri ikiye ayrılır. Bu iki çeşidin farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. Voltaj regülatörü devrelerinin fayda ve zararları aşağıdaki gibidir.

Lineer Voltaj Regülatörü Avantajları

Doğrusal voltaj regülatörlerinin bazı avantajları şunlardır;

 • Basit ve kolay tasarım ve uygulamaya sahiptir,
 • Daha az miktarda EMI ve gürültü üretir,
 • Yük akımı veya giriş gerilimi koşullarındaki değişikliklere hızlı tepki süresi bulunur,
 • Çıkışta düşük dalgalanma gerilimi vardır,
 • Minimum güç harcamasına sahiptir.

Doğrusal voltaj regülatörlerinin bazı dezavantajları şunlardır;

 • Düşük verimliliğe sahip elektrik enerjisi büyük miktarda ısı olarak israf yaratabilir.
 • Gerilim gerilimi gereksinimi onları düşük güç uygulamaları için kötü bir seçim olabilir.

Anahtarlama Voltaj Regülatörü Avantajları

Anahtarlama voltaj regülatörlerinin bazı avantajları şunlardır;

 • Küçük boyludur,
 • Yüksek verimlilik sağlar,
 • Giriş voltajından daha büyük veya daha düşük bir çıkış voltajı sağlayabilirler,
 • Düşük güç uygulamalarına uyar.

Anahtarlama voltaj regülatörlerinin bazı dezavantajları şunlardır;

 • Karmaşık tasarıma sahiptir,
 • Daha fazla ek bileşen gerektirir
 • Pahalıdır,
 • Düzgün yönetilmezse ürün sertifikasını etkileyebilecek yüksek EMI ve gürültü üretme oranları bulunur,
 • Doğrusal regülatörlere kıyasla daha yavaş geçici iyileşme süresi vardır.

Doğru tip regülatör seçiminin yapılmasının ardından internet üzerinden bir piyasa araştırması yapmanız faydanıza olacaktır. Ancak kesin bir şekilde güvenilir ve kaliteli bir voltaj regülatörü alımı yapmak istiyorsanız Elsan Regülatör tam size göre.

Doğru tip regülatörü bulduktan en uygun regülatör fiyatı seçeneklerine ulaşmak için Elsan Regülatör’ü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 1. Cüneyt TÜRK diyor ki:

  Voltaj regulatorü hakkında bu kadar detaylı ve güzel anlatıma rastlamamıştım. Keşke daha önce görseydim ödevim bu konu üzerineydi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI TEKLİF AL!

E-mail adresini bırak, ilgilendiğin ürünü belirt, teklifin sana gelsin!
TEKLİF AL
close-link