Regülatör Nedir? Ne İşe Yarar? – Elsan Regülatör

Regülatör Nedir? Ne İşe Yarar?

regulator-nedir-ne-ise-yarar

Günümüzde enerji kullanımını yönetebilmek çok önemli ve kritik bir hal almıştır. Enerjini doğru yönetimi ve verimli kullanılması birçok noktada avantaj sağlamaktadır. Özellikle enerjinin sürdürülebilir kullanımı artırmak oldukça hassas ve kritik bir olgudur.

İşte bu sebeple, enerjinin sürdürülebilir kullanımı artırmak ve verimli enerji kullanımını daha etkin kılmak için günümüzde birçok elektronik cihazdan yardım alınmaktadır. Bu cihazların arasında en fazla önem arz edenlerden birisi ise regülatör cihazıdır.

regulator

Regülatörler, adı üzerinde regülasyondan türemiş, dalgalı elektrik voltajının yoğun olduğu alanlarda elektrik voltajını dengelemek amacıyla kullanılır. Haliyle çok sık tercih edilen bu cihazın her yerde değişkenlik gösterebilen fiyat skalası olabilir. Elektrik regülatör fiyatları konusuna gelmeden önce bu cihazın ne olduğunu, nerelerde kullanıldığını ve nasıl çalıştığını inceleyelim.

Regülatör Nedir?

Regülatör, enerjinin değişik sebeplerden ötürü yükselmesi ya da düşmesi amacıyla kullanılan elektronik cihazlardır. Bu elektronik cihazlar voltaj değişikliğinin ani olarak ve yoğun bir şekilde yaşandığı bölgelerde voltajı dengelemek amacı ile kullanılırlar.

evtipiregulator

Kısaca şöyle özetlenebilir; şebeke gerilimindeki ani yükselme ve düşme gibi dengesizlikler verim kaybına neden olabilir, bu istenmeyen olumsuz değişimlerin yaratacağı dengesizlikleri bir nevi dengelemek amacıyla elektrik regülatörler kullanılır. Regülatör çalışma prensibi, özellikle servo regülatörlerde manuel olarak kademe ayarlarıyla girişteki voltajın az olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından gereği kadar daha fazla sarımlı hale gelmesi, giriş voltajının yüksek olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından daha az sarımlı hale gelmesi ile voltajı ayarlar.

İlginizi Çekebilir: Uygun ve Kaliteli Trifaze Regülatör Fiyatları

Regülatör Ne İşe Yarar?

Ülkemizde özellikle, koşullar gereği şebeke geriliminde dalgalanmalar görülebilmektedir. Eğer bu dalgalanma belli sınırlar içerisinde gerçekleşiyorsa çok fazla bir problem ortaya çıkarmaz. Bu dalgalanmaların boyutu ve sınırları büyürse elektronik cihazlarda büyük ölçüde zararlar yaşanabilir. Regülatör tam da bu noktada ihtiyaca cevap verir.

Büyük dalgalanmaların yaşandığı durumlarda özellikle kritik yüklerin beslendiği yerlerde çıkış geriliminin sabit olmasına ihtiyaç duyulur. İşte regülatörler, girişe uygulanan gerilim değişkenlik gösterse bile çıkışta sabit gerilim almaya yarayan bir cihazdır. Bu gerilim değişikliği önce regülatörden geçirilir ardından daha sonra yüke uygulanır.

regulatorcesitleri

Kısaca özetlemek gerekirse regülatör; düzensiz bir şekilde gelen şebeke elektrik enerjisindeki düşme ve yükselme gibi olumsuzluk yaratacak ani dengesizlikleri ortadan kaldırmaya yaramaktadır.

Regülatörler, şebeke elektriğindeki meydana gelen bu gibi olumsuzluklar karşısında dalgalanmaları takip altına alır ve çıkış voltajını gerilim regülasyonu ile hızlı cevap vererek standart bir düzeyde tutmayı sağlar. Bu şekilde bir kullanım ile birlikte regülatörler sayesinde elektronik cihazlar ani voltaj değişiklerine karşı çok büyük ölçüde korunmuş olur.

Regülatör Hangi Alanlarda Kullanılır?

Regülatör, yaşamın birçok alanında sıklıkla kullanılan bir elektronik cihazdır. Özellikle iletişim araçlarında yoğun olarak kullanılan elektrikli modelleri; telekomünikasyon cihazları, fotokopi makineleri, faks makineleri, bilgisayar sistemleri, radyo ve televizyon vericileri, tıp ve laboratuvar cihazları, CNC tezgahları gibi hayatın içerisinde yer alan çok fazla alanda kullanılır.

Birçok alanda kullanıma açık olan regülatör kullanım alanları ihtiyacına göre temelde 3 çeşit teknolojide üretilip, kullanılmaktadır:

  • Servo (analog servo motorlu)
  • Mikroişlemcili (dijital servo motorlu)
  • Statik (tam elektronik yarı iletken teknolojili)

Bir ev ya da küçük iş yerleri için servo tipi yeterli olabilirken, daha hassasiyet isteyen bir öneme sahip sanayi üretim cihazları için mikroişlemcili ve statik tipleri tercih edilmesi doğru olacaktır.

trifazeregulator

Regülatörlerin kullanılmadığı alanlarda birçok makinenin zarar görme ihtimali oldukça fazladır. Tasarım ve tekstil makineleri, asansörler, dişçilik ekipmanları, ev ve iş yeri aydınlatma sistemleri, imalathaneler, ofisler, atölyeler, denizcilik ekipmanları, kartlı geçiş sistemli gibi voltajın gidip gelmesinden etkilenecek daha birçok alanda regülatör kullanımı neredeyse zorunlu haldedir.

Regülatörlerin çeşitleri ayrıca; trafoya olan uzaklıkları oldukça fazla olan kırsal kesimlerde ve de organize halde olan sanayi bölgelerindeki fabrikalar ile aynı trafoyu paylaşan yapılar için kullanılması gerekli olan bir sistemdir.  Bu tarz yerlerdeki trafoya yakın bölgelerde kademe ayarından dolayı yüksek voltaj alınır, uzak bölgelerde ise normalden daha düşük voltaj alınır. Elektrik regülatör de bu tip değişkenlik olan bölgelerde bireysel voltajın normal düzeylerde alınmasını ve elektronik sistemlerin ihtiyaç duydukları voltajı almalarını enerjini kademe ayarını lokal olarak ayarlayarak sağlamaktadır.

Regülatör Nedir? Ne İşe Yarar?” te bir düşünce

  1. Tufan Savut diyor ki:

    Fabrikamizda regülatör kullanmaktaydik fakat ne olduğunu ne işe yaradığını bilmiyordum. Çok aydınlatıcı bir içerik olmuş teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI TEKLİF AL!

E-mail adresini bırak, ilgilendiğin ürünü belirt, teklifin sana gelsin!
TEKLİF AL
close-link