Voltaj Regülatörü Nasıl Çalışır? Nasıl Bağlanır?

voltaj-regulatoru-nasil-calisir-nasil-baglanir

Voltaj regülatörü, kısa bir biçimde; şebeke geriliminde meydana gelen yükselme ya da düşme gibi olası düzensizlikleri önleyen cihazlar olarak özetlenebilir.

Verimli bir sosyal yaşam ve iş yaşamı için enerjinin sürdürülebilir kullanımı artırmak ve verimli enerji kullanımını daha etkin kılmak adına, günümüzde birçok elektronik cihazdan yardım alınmaktadır. Bu cihazların arasında en fazla önem arz edenlerden birisi ise regülatörlerdir. Regülatör, regülasyondan türemiş olan bir kelime olarak, dalgalı elektrik voltajının yoğun olduğu alanlarda elektrik voltajını dengelemek amacıyla kullanılmaktadır.

monofazevoltajregulatoru

Voltaj regülatörü kullanımı için öncelikle voltaj regülatörü nasıl bağlanır, teknik bilgiye sahip olmak gereklidir. Bu sayede voltaj regülatörü nasıl bağlanır ve nasıl çalışır, çalışma prensibi nedir, daha iyi anlamak mümkün hale gelir. Öncelikle, kısaca voltaj regülatörü nasıl bağlanır, görelim.

İlginizi Çekebilir: Voltaj Regülatörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Voltaj Regülatörü Nasıl Bağlanır?

Voltaj regülatörü bağlantısı kurmak için öncelikle ne zaman regülatör bağlantısı yapılması gerektiği bilinmelidir. Voltaj regülatörü bağlantısı, şebeke voltajı kesildiğinde yapılır. Tek fazlı şebekeleri korumak için benzer voltaj stabilizatörleri kullanılır. Üç fazlı ağlar için, hem bir adet üç fazlı stabilizatör hem de üç adet tek fazlı stabilizatör kullanma seçenekleri mevcuttur.

voltajregulatorunasilcalisir

Düşük güç regülatörleri; dengeleyici elektrik şebekesine bir fiş kullanılarak bağlanır veya voltaj düşüşlerine duyarlı elektrikli cihazlar regülatöre soketler aracılığıyla bağlanır. İşte bu şekilde kolaylıkla voltaj regülatörü bağlantısı kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Şimdi ise voltaj regülatörü çalışma prensibini görmek amacıyla nasıl çalışır bahsedelim.

Voltaj Regülatörü Nasıl Çalışır?

Voltaj regülatörü çalışma prensibini kısaca ve anlaşılır bir biçimde özetleyecek olursak; şebeke gerilimindeki ani yükselme ve düşme gibi dengesizlikler verim kaybına neden olabilir. Bu da istenmeyen olumsuz değişimlerin yaratacağı dengesizliklere yol açabilir. İşte bu durumu dengelemek ve gerilimin zararını önlemek amacıyla elektrik regülatörler kullanılır.

voltajregulatoru

Voltaj regülatörü çalışma prensibi, özellikle servo regülatörlerde manuel olarak kademe ayarlarıyla girişteki voltajın az olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından gereği kadar daha fazla sarımlı hale gelmesi, giriş voltajının yüksek olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından daha az sarımlı hale gelmesi ile voltajı ayarlar.

Voltaj regülatörü ya da voltaj yükseltici olarak bilinen bu regülatör sistemleri; servo regülatör, statik regülatör ve mikro işlemcili regülatör olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Daha önce de görüldüğü üzere hayatın neredeyse her alanında ihtiyaç haline gelen voltaj regülatörleri farklı fiyatlar üzerinden bulunabilmektedir.

voltajregulatorunasilbaglanir

Doğru tip regülatör seçiminin yapılmasının ardından internet üzerinden bir piyasa araştırması yapmanız faydanıza olacaktır. Ancak kesin bir şekilde güvenilir ve kaliteli bir voltaj regülatörü alımı yapmak istiyorsanız Elsan Regülatör tam size göre! Doğru tip regülatörü bulduktan en uygun regülatör fiyatı seçeneklerine ulaşmak için Elsan Regülatör’ü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI TEKLİF AL!

E-mail adresini bırak, ilgilendiğin ürünü belirt, teklifin sana gelsin!
TEKLİF AL
close-link