Akü Amper Çeşitleri Arasındaki Farklar – Elsan Regülatör

Akü Amper Çeşitleri Arasındaki Farklar

aku-amper-cesitleri-arasındaki-farklar

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan ve ihtiyaç duyulması halinde bunu elektrik enerjisi olarak veren enerji depolama aracıdır. Başka bir tanımla, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayıp muhafaza eden ve herhangi bir gereklilik halinde bu enerjiyi elektrik enerjisi olarak kullanma imkanı sağlayan cihazlara denir. Eski dönemlerde üretilen aküler elektrik devresiyle tepkimeye giren kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüşümünü sağlar fakat günümüz akü çeşitleri, elde bakım gerektiren ve şarj ile çalışan eski, geleneksel akü sistemlerinin önüne geçilmiştir. Bu yeni akü sistemlerde AGM teknolojisi ve başla-dur komutları kullanılır ve enerji tasarrufu sağlamak çok daha kolaydır.

aku-amper-cesitleri

Ayrıca şu içeriğimiz dikkatinizi çekebilir:

Akü Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Akü amper türleri ise, aküde kullanılan metal çeşidine göre sınıflandırılır. Günümüzde en çok kullanılan akü tipi kurşun-asit akümülatörlerdir. Bu yazımızda bu tiplerin neden bu kadar tercih edildiğini, akü amper türleri ve akü terimini işleyeceğiz. Akü amper çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Akü Amper Çeşitleri

Akünün öncelikli olarak üstlendiği görev marş motoruna ilk anda çalışabilmesi için elektrik akımı vermek, eğer araç motoru çalışmaz ise kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motor çalıştığı esnada elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak ve böylelikle yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj bazı anlarda gereğinde fazla yükselebilme ihtimali barındırdığından alıcıların zarar görmesini engellemektir.

akuampercesitlerininfarklari

Akü amper farklılıkları temelde cihazın aküden çektikleri güç miktarına göre şekillenir. Akü amperi ne kadar yüksek olursa o kadar uzun süreli ve o kadar daha güçlü kullanımlar ortaya çıkacaktır. Kullanım alanlarına ve ortam koşullarına göre düşük ya da daha yüksek kapasiteli akü amper türleri tercih edilir.

Bir akü en çok gücü aracın ilk hareket anında harcar. Her akünün kapasitesi farklıdır. Kapasite ise şu şekilde tanımlanabilir: Ah (Amper Saat) olarak tanımlanır. Bir aküden amper olarak sürekli çekilebilecek gücü belirler. Kapasite, plakaların yüzey alanlarına, sayılarına ve kullanılan seperetörlerin geçirgenliklerine bağlıdır. 12 V 60 Ah bir aküyü örnek verecek olursak 6 Amper güç ile çalışan bir oto teybini 10 saat çalıştırabilir. (60 Ah / 6 A = 10 saat ) 10 saat çalışma sonunda akü boşalır ve tekrar şarj edilmesi gerekir. Kapasite plakaların yüzey alanlarına, sayılarına ve kullanılan seperatörlerin geçirgenliğine bağlıdır.

Akü Amper Çeşitleri Arasından Hangisini Seçmelisiniz?

Akü amper çeşitleri akünün kapasitesini belirleyen çeşitlerdir. Nasıl ki akıllı telefonlarda daha çok kapasiteye sahip bir bataryası olan akıllı telefon tercih ediliyorsa, imkan dahilinde en yüksek kapasiteye sahip akü amper çeşitleri tercih edilmelidir.

akuampercesitlerisecimi

Piyasada birçok farklı amper türü bulunmakla beraber en yaygın olarak kullanılan akü amper çeşitleri 60 Ah ya da 72 Ah olarak görülmektedir. Bütçe ve ihtiyaçlar doğrultusunda elde edilebilecek en yüksek kapasiteli bir akü amper tercihi birçok açıdan kullanımı rahatlatacaktır.

Elsan Regülatör ürün kataloğundan bir ürün hakkında bilgi veya teklif almak isterseniz aşağıda yer alan formu hızlıca doldurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI TEKLİF AL!

E-mail adresini bırak, ilgilendiğin ürünü belirt, teklifin sana gelsin!
TEKLİF AL
close-link