Kombi Regülatörü Nasıl Seçilir? – Elsan Regülatör

Kombi Regülatörü Nasıl Seçilir?

kombi-regulatoru-nasil-secilir

Kombi regülatörü seçmek hassasiyet gerektiren bir konudur. Zira bu konuda yapılacak bir yanlış, istenilen verimin alınamamasına ya da gereğinden fazla maliyetin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu konuda ilk üzerinde durulması gereken husus, regülatörün kullanılacağı kombinin güç kapasitesidir. Regülatörler farklı güç aralıklarında üretilmektedir. Kombinin güç ihtiyacını karşılama konusunda yeterli olan bir regülatör seçimi yapılmalıdır. Satın alınacak olan regülatörlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da giriş voltaj değerinin geniş olmasıdır. Dar bantta bir giriş değerine sahip olan regülatörler, elektriğin ilk çalışma esnasında yüksek gelmesi durumunda yetersiz kalabilir. Bu da hem regülatör açısından hem de kombi açısından istenmeyen bir durumdur. Regülatöre giriş değerinin arz etmiş olduğu önem kadar, çıkış değeri de önemlidir. Ayrıca regülatörün fiyat ve kalite analizinin yapılması da en iyi ürünü, en uygun fiyata alabilmek açısından gereklidir.

kombiregulatoru

Kombi Regülatörü Nedir?

Regülatörler, yüksek ya da düşük elektrik akımlarının cihazlara zarar vermesini engellemek adına kullanılan hassas ayarlı ürünlerdir. Regülatörlerin kullanım alanlarına bağlı olarak çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Kombi regülatörü de bu çeşitlerden biridir. Özellikle mevsimsel değişkenlere bağlı olarak evlerdeki elektrik hatlarında zaman zaman voltaj değişiklikleri yaşanabilmektedir. Bu düzensiz voltaj değişiklikleri, kombilerde ana kart denilen ve kombinin beyni olarak kabul edilen parçanın yanmasına ya da arızalanmasına neden olmaktadır.

Kombi regülatörlerine duyulan ihtiyaç, yalnızca evlerle de sınırlı değildir. Daha güçlü kombilerin kullanıldığı sanayi kuruluşlarında ve neredeyse kombi bulunan her alanda bu regülatörlerin kullanılabilmesi mümkündür. Kombi regülatörleri, elektrik kaynağından gelen elektrik akımının düzenlenmesine ve kombinin çalışmak için gereksinim duyduğu düzeye sabitlenmesini sağlayana ürünlerdir. Bu ürünler, düşük voltajı yükselterek; yüksek voltajı da düşürerek çalışmaktadır.

Kombi Regülatörü Nasıl Çalışır?

Kombi regülatörü çalışma mantığı son derece basittir. Bir regülatör, toplamda üç ana parça ile üç ana faaliyeti yerine getirmektedir. Bu ana parçalardan ilki bulucudur. Bu parça, ana enerji kaynağından çıkan ve cihaza girmeye hazırlanan elektrik enerjisinin volt cinsinden değerinin belirlenmesine yardımcı olur. İkinci parça olan yayım organı, elektrik akımının gireceği cihazın ihtiyaç duyduğu enerji miktarı ile enerji kaynağından gelen enerjinin arasındaki farkın hesaplanmasını sağlamaktadır. Bu hesaplamanın yapılması, regülatörün yükseltme mi yoksa düşürme mi yapacağı kararının verilmesinde etkilidir.

kombiregulatorleri

Regülatör üzerinde bulunan son parça ise servo motordur. Bu motor, hesaplanan değerler doğrultusunda elektrik akımının düzenlenmesini sağlamaktadır. Elektrik akımının değerini değiştirme konusunda röleler ve mikroişlemci bulunduran elektronik kartlar büyük bir rol oynamaktadır. Kombi regülatörü tarafından sağlanan bu işlemler sayesinde, elektrik kaynağından çıkan düzensiz ve dalgalı akımların kombiler üzerinde tahribat yapması engellenmektedir. Bu da kombi ana kartlarının daha uzun süre kullanılabilmesi anlamına gelmektedir.

Kombi Regülatörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru kombi regülatörü seçmek, bu üründen beklenen verimi elde edebilmek adına önem arz etmektedir. Regülatörlerin doğru seçilmemesi hem kombilerin zarar görebilmesine neden olmaktadır. Bir kombi regülatörünün seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken husus güç aralığıdır. Kullanım alanlarına göre kombiler farklı büyüklüklere ve güç değerlerine sahiptir. Bu yüzden de kombinin güç değerine yakın bir regülatör seçilmesi gereklidir. Ancak ilerleyen dönemlerde daha güçlü kombilerin kullanılabileceği de göz önünde bulundurularak, bir derece daha güçlü regülatör almak da mümkündür. Regülatör satın alındıktan sonra yerleştirileceği noktaya da dikkat edilmesi gereklidir. Regülatörün toz alan ya da hava almayan bir noktada olmamasına özen gösterilmelidir.

kombiregulatorfiyatlari

Kombi Regülatörü Fiyatları

Kombi regülatörlerinin fiyatları konusunda net bir rakam ifade etmek neredeyse imkansızdır. Zira bu regülatörlerin fiyatlarını etkileyen çok sayıda etken bulunmaktadır. Üretim ve satış yapan firmaların satış politikaları, regülatörün marka değeri, güç aralığı gibi hususlar bu konuda ön plana çıkmaktadır. Kombi regülatörü fiyatları hakkında daha doğru bir rakam elde edebilmek adına, bu ürünlerin satışını yapan firmalar ile irtibata geçmek daha isabetli olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki kombiler için regülatör seçilirken fiyat değil, kalite ön planda tutulmalıdır. İhtiyacı yeterince karşılamayan ve kalite açısından da yeterli olmayan regülatörler, uygun fiyatlı olsalar da kullanışlı değildir. Bu tür regülatörler, uzun vadede kombilerin zarar görmesine ve dolayısıyla kaçınılan maliyetten daha fazlası ile karşılaşabilmeye neden olabilir.

Fiyat teklifi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI TEKLİF AL!

E-mail adresini bırak, ilgilendiğin ürünü belirt, teklifin sana gelsin!
TEKLİF AL
close-link